Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
środa,29 czerwca
Imienieny:
Benita, Piotr, Paweł‚
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
SOŁTYSI LUBOWIDZA
obrazek
SOŁTYS-- czyli przedstawiciel lokalnych, zwykle wiejskich społeczności. Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Z czasem ich mocna pozycja została częściowo ograniczona.
Dzisiaj sołtys jest organem wykonawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy.
Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych.
Współcześnie do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego.
Co roku święto sołtysów staje się bardziej popularne na wsiach. W podziękowaniu za ich ciężką pracę i działania na rzecz mieszkańców organizowane są spotkanie (oficjalne i nieoficjalne), biesiady i konkursy. Wójtowie i burmistrzowie wystosowują uroczyste powinszowania – coraz częściej za pośrednictwem stron internetowych. W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Co ciekawe, przemiany obyczajowe nie ominęły obszarów wiejskich – jeszcze kilkadziesiąt lat temu sołtysami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni, dziś panie stanowią prawie jedną trzecią w tej grupie. Pozostaje jednak problem tytułowania – słowo „sołtysowa” przez lata oznaczało żonę sołtysa. Dlatego pojawiła się sołtyska, która części kobiet nawet się podoba. Ciekawe, co na to wójciny…

SOŁTYSI SOŁECTWA LUBOWIDZ OD 1947r.

Jan Bassa od 1947r. do 1950r.

Jan Ignasiak od 1951 do 1958r.

Bazyli Olejniczak od 1959r. do 1965r.

Antoni Paćkowski od 1966 do 1988r.
Czesława Paćkowska. od 1989r do lutego 1990r..

Józef Pobłocki od marca 1990r. do lutego 1994r.

Stanisław Dąbrowski od marca 1994r. do lutego 1999r.

Janusz Ziemann od marca 1999r. do lutego 2007r.

Krystyna Kędziora od marca 2007r. do lutego 2011r.

Kazimierz Korda od marca 2011r. --- nadal

SOŁTYS - to funkcja społeczna i być może dlatego w okresie od 1945r do 1990r. brak jest jakichkolwiek informacji w naszych lokalnych archiwach na temat kto pełnił tą funkcję w latach 1945-1990.
Dlatego bardzo dziękuję wszystkim,którzy pomogli mi ustalić nazwiska osób pełniących funkcję sołtysa w w latach 1945-1990. a przede wszystkim dziękuję Pani Bożenie Sierodzkiej ( córka Pana Jana Bassa )za obszerną informację w tym temacie. Dziękuję też Pani Stefanii Andrusiuk z domu Olejniczak oraz Panu Michałowi Olejniczak, Pani Annie Proć, Panu Janowi Wojderze, Pani Heni Krzos z domu Paćkowska

Kazimierz Korda
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ