Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
niedziela,18 kwietnia
Imienieny:
Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
NASZA PARAFIA
obrazek
PARAFIA p.w.św. BRATA ALBERTA w MOSTACH ---historia powstania parafi

Parafia została ustanowiona dekretem Księdza Biskupa Pelplińskiego Prof. dr hab. Jana Bernarda Szlagi dnia l lipca 1994r. z macierzystej parafii św. Jakuba w Lęborku. Patronem nowej parafii w Mostach został św. Brat Albert i obejmuje następujące miejscowości: Lubowidz, Dąbrówkę, Ługi i Węgornię.

Pierwszym proboszczem mianowany został ks. Mieczysław Drewek
We wrześniu 1994 roku Kuria Diecezjalna wykupiła działkę pod budowę kościoła. Akt notarialny został spisany 16 marca 1995 roku. Urząd Rejonowy w Lęborku w dniu 26 kwietnia 1995 roku wydał pozwolenie na budowę kaplicy. Autorami projektu tymczasowej kaplicy byli Zenon Chmieliński z Mostów i architekt Piotr Występek z Lęborka.
Następnie uzbrojono teren i utwardzono asfaltem drogę dojazdową do kaplicy, którą 16 X 1996r. poświęcił Ks. Bp. Diecezjalny Jan Bernard Szlaga. Również tego dnia Ks. Biskup poświęcił tymczasową plebanię.

W latach 1996-2001 zakupiono nowe szaty i naczynia liturgiczne, wybudowano kapliczkę poświęconą patronowi —św. Bratu Albertowi, w kaplicy wybudowano chór, zakupiono elektroniczne organy, tabernakulum, konfesjonał, żłóbek. Na placu przygotowano parking. Trwają prace przygotowawcze do budowy kościoła. W 2004r. zalano fundamenty pod budowę nowej świątyni.
Na mocy dekretu Księdza Biskupa Diecezjalnego Prof. Dr Hab. Jana Bernarda Szlagi z dniem 25 IV 2005r. nowym proboszczem został Ks. Jacek Giełdon. Dnia 17 sierpnia 2005r. rozpoczęły się prace budowlane przy wznoszeniu części murów kościoła oraz zalano płytę chóru, prace zakończono 4.X 2005r. Również tego roku, w drugiej połowie czerwca, odrestaurowana została zewnętrzna ściana wschodnia kościoła w Lubowidzu i dokonano częściowej naprawy organów.
W roku 2006 kontynuowano prace budowlane. Dnia 16.VI.2006r. Ksiądz Biskup Diecezjalny Prof. Dr Hab. Jan Bernard Szlaga dokonał wmurowania kamienia węgielnego w budowę nowej świątyni. Kamień węgielny pochodzi z pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach w Zakopanem. W sierpniu postawiono konstrukcję nowego kościoła z drewna klejonego, którą odeskowano i pokryto papą oraz zalano posadzkę.
W nowym kościele pierwszą Mszę św. - pasterkę w Boże Narodzenie 2006r. odprawił Ks. Infułat Stanisław Grunt.
W roku 2007 parafia otrzymała relikwie św. Brata Alberta. Relikwie przekazał J.E. Ks. Kardynał Franciszek Macharski 12 maja w czasie Mszy św. w Krakowie. Dnia 19 czerwca Ks. Bp. Jan Bernard Szlaga dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii św. Brata Alberta do nowego kościoła.
W 2007r. sukcesywnie wstawiano zespolone okna aluminiowe do nowego kościoła. W październiku i listopadzie prowadzono prace budowy wieży kościoła. Dnia 30 grudniu w uroczystość św. Rodziny po Mszy św. sprawowanej przez ks. Infułata Stanisława Grunta został poświęcony krzyż ze stali nierdzewnej, a następnie zamocowany na wieży kościoła.

W 2008r. rozpoczęły się prace związane z położeniem dachu na nowym kościele, dachówka ceramiczna i blacha cynkowo tytanowa, prace zakończono w kwietniu. W maju 2008r. zlecono wykonanie projektu nowego domu parafialnego. Projekt wykonał architekt Piotr Występek z Lęborka. Pozwolenie na budowę uzyskano 30 lipca 2008r.
Na przełomie czerwca i lipca 2008r. prowadzono prace rozbiórkowe tymczasowej kaplicy. W dniu 17 sierpnia rozpoczęto prace budowlane nowej plebanii, w stanie surowym budowę nowej plebanii zakończono w listopadzie.
W 2009r. (maj-czerwiec) w nowym kościele i plebanii założono nowe ogrzewanie oraz wylano posadzki, łącznie 1650 metrów kwadratowych. Na plebanii położono dachówki ceramiczne i blachę cynkowo tytanową. Wstawiono część okien w kościele i w plebanii.
W Lubowidzu w 2009r. wykonano remont prezbiterium i zakrystii kościoła. Położono nową instalację elektryczną w całym kościele, położono nowe tynki i posadzkę granitową (ogrzewaną elektrycznie) w prezbiterium i zakrystii. Zakupiono nowe meble do zakrystii. Wstawiono kolejne cztery nowe witraże. Prace zakończyły się uroczystą Mszą św. sprawowaną przez J.E. Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlaga 18września 2009r. w dzień patrona kościoła św. Stanisława Kostki i w 100 rocznicę kościoła. W czasie tej Mszy św. Ksiądz Biskup wręczył medal zasłużony dla diecezji Panu Kazimierzowi Korda.

Pan Kazimierz jest kierownikiem budowy nowego kościoła, plebanii, muszli koncertowej i domu kultury chrześcijańskiej w Mostach oraz kierownikiem prac budowlanych i remontowych kościoła w Lubowidzu.
Od 18 listopada 2009r. rozpoczęły się prace położenia ocieplenia dachu kościoła i plebanii oraz położenia podsufitki z naturalnego drewna (razem ok. 1200 metrów kwadratowych). Prace trwały pięć miesięcy, zakończyły się podwieszeniem w świetliku kościoła mozaiki wykonanej przez p. Magdalenę Czeską.
W 2010r. kontynuowano prace budowlane i remontowe. W Lubowidzu wykonano remont nawy głównej i kruchty kościoła. Położono nowe tynki, nową posadzkę granitową oraz stopnie schodów kościoła, wymieniono zniszczoną podsufitkę kościoła. Wstawiono pięć nowych witraży oraz mozaikę Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W całości pomalowano wnętrze kościoła.
W lipcu 2010r. ocieplono z zewnątrz ściany kościoła w Mostach.


W 2011r. położono tynki w nowej plebanii (ok 1500 metrów kwadratowych) założono stolarkę okienną i ocieplono zewnętrzne mury plebanii.

W kościele w Mostach założono nowe nagłośnienie oraz wykonano prace wykończeniowe salek pod prezbiterium. Na wieży kościoła, w czerwcu, założono żaluzje ze stali nierdzewnej (ok. 1600 kg), a w październiku ocieplono okrąglak kościoła.
W roku 2012r. nadal prowadzono prace wykończeniowe nowej plebanii. Do nowego kościoła zakupiono używane trzydziestu głosowe organy. W Lubowidzu przy kościele postawiono 60 m ogrodzenia z naturalnego kamienia, ( zamontowano dwie 6m bramy i cztery bramki) położono chodnik z kamienia granitowego oraz podjazdy dla niepełnosprawnych.

To dotychczasowe prace budowlano-remontowe parafii św. Brata Alberta, które dokonały się dzięki trosce i życzliwości J.E. Księdza Biskupa Diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi, Ks. Infułata Stanisława Grunta -Wikariusza Biskupiego odpowiedzialnego za budownictwo sakralne oraz życzliwości i ofiarności parafian i ofiarodawców z poza parafii, którym składam serdeczne Bóg zapłać, za udział w tych dziełach.

Ks. Jacek Giełdon Proboszcz parafii


Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ