Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
środa,29 czerwca
Imienieny:
Benita, Piotr, Paweł‚
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
NASZA GMNA
obrazek
NASZA GMINA NOWA WIEŚ LĘBORSKA

Nowa Wieś Lęborska
Powiat: lęborski
Gmina: Nowa Wieś Lęborska
Strona WWW http://www.nwl.pl

Strona BIP http://bip.nwl.pl

Adres e-mail ugnwl@nwl.pl

Wójt: Ryszard Wittke
Powierzchnia: 270,39 km2
Ludność: 13 295

Gmina położona jest w północno-zachodniej części województwa, w środkowej części powiatu lęborskiego. Gmina leży w dolinie rzeki Łeba, pomiędzy terenami wysoczyzn Pojezierza Kaszubskiego i Pobrzeża Kaszubskiego. Od strony południowej otaczają ją kompleksy leśne, stanowiące część Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Główną atrakcją turystyczną gminy jest jezioro Lubowidz o powierzchni 168 ha. Otoczone lasami, znajduje się kilka kilometrów od drogi krajowej Gdańsk-Szczecin. Wokół jeziora występują kąpieliska, ośrodki wypoczynkowe. Naturalny krajobraz gminy to malowniczy teren pradoliny rzeki Łeby, który wzbogacają np. siedliska ptaków (kolonia Czapli Siwej w Chocielewku).
W gospodarce gminy wiodącą rolę odgrywa rolnictwo. Powierzchnia użytków rolnych wynosi 16199 ha w tym około 66% stanowią grunty orne. W większości są to tereny o łagodnie pofałdowanej powierzchni umożliwiającej intensywną mechanizację produkcji rolnej. Kompleks najlepszych użytków rolnych położony jest w północno-zachodniej części gminy w okolicy wsi Janowice, Janowiczki, Rozgórze i Krępa Kaszubska. W produkcji rolniczej dominuje uprawa zbóż, ale dynamicznie rozwija się również hodowla bydła mlecznego, a także chów trzody chlewnej. Gmina, leżąc w obszarze czystym ekologicznie, posiada korzystne warunki do produkcji zdrowej żywności. A doskonałe warunki klimatyczne, nieskażone powietrze, naturalna osłona leśna, czyste wody jezior i rzek i zielone przestrzenie łąk, to atuty gminy, dające wraz z rosnącą liczbą gospodarstw agroturystycznych, duże szanse na rozwój turystyki. W gminie odbywają się interesujące imprezy sportowe o zasięgu ogólnokrajowym, jak; otwarty bieg przełajowy o Puchar Leśny pamięci Tomasza Hopfera w Obliwicach i mistrzostwa Polski weteranów w maratonie. Przez tereny gminy biegnie trasa Międzynarodowego Maratonu Ekologicznego im. Tomasza Hopfera.
Na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej spoczywają więźniowie obozu koncentracyjnego w Stutthofie – ofiary marszu śmierci. Upamiętnia te wydarzenia usytuowana w Krępie Izba Pamięci Ofiar Marszu Śmierci.
Przez teren gminy przebiegają ścieżki rowerowe:
• Małoszyce-Dziechlino-Leśnice,
• Leśnice-Dolne Chocielewko-Górne Chocielewko-Czarnówko-Nowa Wieś,
• Mosty-Ługi-Zajazd Kaszubski-Dąbrówka Kamienna- Leśniczówka Lubonie-Lubowidz.
Zabytki, które warto zobaczyć to następujące kościoły:
• w Łebieniu (z 1891 r.)
• w Janowicach (z 1882 r.)
• w Garczegorzu (z 1840 r.)
• w Chocielewku (z 1918 r.)
• w Lubowidzu ( z 1909r,)
• w Leśnicach (z początku XX w.)
• w Nowej Wsi Lęborskiej (z początku XX w.)
Wykaz miejscowości w gminie:
Bąsewice, Chocielewko, Czarnówko, Darżewo, Dziechlino, Garczegorze, Janisławiec, Janowice, Janowiczki, Kanin, Karlikowo Lęborskie, Kębłowo Nowowiejskie, Krępa Kaszubska, Leśnice, Lędziechowo, Lubowidz, Łebień, Małoszyce, Mosty, Niebędzino, Nowa Wieś Lęborska, Obliwice, Pogorszewo, Pogorzelice, Redkowice, Rekowo Lęborskie, Rozgorze, Tawęcino, Wilkowo Nowowiejskie, Żelazkowo.

Materiał zebrał Kazimierz Korda

Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ