Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,23 października
Imienieny:
Marleny, Edwarda, Seweryna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
ZBIÓRKA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO I AGD
obrazek
12-10- 2019r.( SOBOTA) do godziny 10-tej) mieszkańcy Sołectwa Lubowidza mogą złożyć zużyty lub niepotrzebny sprzęt AGD i RTV na placu przy sklepie ABC Lubowidz 24.(obok placu zabaw)

Dziękuje
Sołtys Kazimierz Korda

Co powinieneś wiedzieć !!!!!
Elektroodpady
Urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią nieodzowny element naszego codziennego życia. W każdym domu ich ilość waha się od kilku do nawet kilkunastu. Nikt teraz nie wyobraża sobie życia bez lodówki, pralki, telewizora, żelazka, telefonu czy komputera. W porównaniu z tym, co było kiedyś, gdy w domach znajdowały się 2-3 urządzenia, teraz zauważamy znaczny wzrost ich ilości oraz coraz krótszy okres użytkowania takich urządzeń. Kupowanie nowych urządzeń ma związek na pewno ze zużyciem już wysłużonych sprzętów, ale również z wymianą jeszcze sprawnego sprzętu na nowszy lub bardziej oszczędny model.

Aspekty te wpływają na znaczny i postępujący wzrost ilości produkowanych odpadów elektrycznych i elektronicznych. Jest to o tyle niebezpieczne, że w tego rodzaju odpadach znajdują się substancje i materiały, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego, zwierząt oraz człowieka. Jest to bardzo ważne, aby każdy z nas był świadomy zagrożeń, jakie niosą za sobą zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, ponieważ my wszyscy jesteśmy ich wytwórcami. Każdego roku w Polsce produkowane jest około trzystu tysięcy ton odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, z czego większość trafia na składowiska, lub co gorsza na dzikie wysypiska w lasach, parkach czy przydrożnych rowach
Dlaczego Elektroodpady są niebezpieczne?
Elektroodpadami są wszystkie zepsute, zużyte lub niepotrzebne sprzęty, które do działania potrzebują prądu lub pól elektromagnetycznych. Jest to specyficzna grupa urządzeń i odpadów, ze względu na ich właściwości oraz skład. Większość z nich w swoim składzie posiada pierwiastki i substancje, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka oraz dla środowiska naturalnego. Szkodliwe substancje pochodzące z elektroodpadów mogą bezpośrednio dostawać się do organizmu człowieka, ale również pośrednio, to znaczy na początku dostają się do środowiska naturalnego (wód, gleby czy powietrza), następnie przedostaje się do roślin i zwierząt a następnie są wchłaniane przez człowieka.

Co można zaliczyć do Elektroodpadów?
Elektroodpady (według oficjalnego nazewnictwa Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny – ZSEE) to wszystkie zepsute, zużyte, niepotrzebne, przestarzałe, zniszczone urządzenia, które do działania wymagają podłączenia prądu elektrycznego lub włożenia baterii. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można podzielić na 10 podstawowych grup:
• Wielkogabarytowe urządzenia AGD
• Małogabarytowe urządzenia AGD
• Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
• Sprzęt RTV
• Sprzęt oświetleniowy
• Narzędzia elektryczne i elektroniczne
• Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy
• Przyrządy medyczne
• Przyrządy do kontroli
• Automaty do wydawania

Korzyści płynące z recyklingu Elektroodpadów:
• Zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne nie będzie narażone na działanie trujących substancji i pierwiastków znajdujących się w elektroodpadach
• Tworzywa sztuczne, szkło, metale, w tym metale szlachetne, niektóre substancje, można ponownie wykorzystać. Dzięki temu oszczędza się energię, zmniejsza się wydobycie zasobów naturalnych oraz znacznie zmniejsza się emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery i środowiska naturalnego
• Elektroodpady to najbardziej dynamicznie przybywający rodzaj odpadów. Dzięki recyklingowi zaoszczędzamy cenne miejsce, które było by przeznaczone na ich składowanie
• Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta. Uświadamiamy sobie ile kupujemy urządzeń elektrycznych, jak je wykorzystujemy i jak się ich pozbywamy. Nabieramy poczucia odpowiedzialności za środowisko i wyrabiamy w sobie i w swoim otoczeniu prawidłowe nawyki w postępowaniu z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi.


K.K
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ