Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
piątek,23 października
Imienieny:
Marleny, Edwarda, Seweryna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
<POWRÓT
CMENTARZ W KREPIE KASZUBSKIEJ
obrazek
29 września 2019r jak rokrocznie, w ostatnią niedzielę września na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna mająca na celu upamiętnienie ofiar i więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof.
Tegoroczną uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem kompanii honorowej I Batalionu Zmechanizowanego w Lęborku oraz pocztów sztandarowych. wszyscy zebrani na uroczystości hymn państwowy odśpiewali, wspólnie z Wojskowym Zespołem Wokalnym "Wiarusy" pod batutą pułkownika Romualda Detmera,
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. "80 rocznica wybuchu II wojny światowej". Wymowny i bogaty w treść montaż, młodzież zakończyła występem wokalnym, śpiewając o miłości, do ojczyzny ...
Byłych więźniów i Muzeum Stutthof w Sztutowie reprezentowała Danuta Ochocka - starszy edukator muzeum, która w imieniu Dyrektora Muzeum, wręczyła Wójtowi Ryszardowi Wittke statuetkę i złożyła podziękowania za wieloletnią współpracę, inicjowanie działań lokalnych mających na celu upamiętnianie ofiar i więźniów KL Stutthof.

W uroczystości udział wzięli także: Dorota Arciszewska - Mielewczyk - Senator RP, Kazimierz Kleina - Senator RP, przedstawiciel posła Piotra Mullera Marcin Brodalski, Edmund Głombiewski - Wice Starosta Powiatu Lęborskiego, Witold Namyślak - Burmistrz Lęborka, Andrzej Strzechmiński - Burmistrz Łeby oraz przedstawiciele urzędów i służb mundurowych.
Gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia był Ryszard Wittke - Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska. Na uroczystość licznie przybyły delegacje szkół oraz mieszkańcy z powiatu lęborskiego.
Mszę świętą w intencji ofiar Marszu Śmierci odprawił Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Białogardzie ks. Krzysztof Kozakiewicz, a koncelebrował ks. Alfons Formela z Bożegopola Wielkiego.
Żołnierze I Batalionu Zmechanizowanego w Lęborku przygotowali apel poległych, który odczytał por. Filip Woźniak i oddali hołd salwą honorową. W dalszej części uroczystości wysłuchaliśmy patriotyczno-wojskowego koncertu zespołu Wiarusy, delegacje złożyły wieńce i wiązanki przed pomnikiem pamięci. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani odśpiewali Rotę - najbardziej znaną pieśń patriotyczną.
Po uroczystości zainteresowani mogli zwiedzić Izbę Pamięci w Krępie Kaszubskiej, a na wszystkich zebranych czekała ciepła grochówka.
Wójt Gminy, Ryszard Wittke podziękował wszystkim gościom za uczestnictwo w uroczystości oraz tym, którzy przyczynili się do jej przygotowania. Szczególne podziękowania Wójt kieruje do uczniów, nauczycieli i dyrekcji Zespołu Szkół w Garczegorzu im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof, prowadzących uroczystość: Edwarda Nagórskiego i Krzysztofa Pruszaka oraz mieszkańców Krępy Kaszubskiej i tych, którzy na co dzień pamiętają i opiekują się tym historycznym miejscem.

Mogiła zbiorowa więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof

25 stycznia 1945 r. rozpoczął się Marsz Śmierci, czyli piesza ewakuacja więźniów z obozu koncentracyjnego w Sztutowie (niem. Stutthof) na Mierzei Wiślanej. Około 11 tys. więźniów uformowanych w 9 kolumn musiało w ciągu ok. 10 dni przebyć od 120 do 170 km do ośmiu obozów ewakuacyjnych w okolicy Lęborka i Wejherowa w miejscowościach Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz.
Była ciężka, śnieżna zima, wiatr i mróz dochodzący do -20°C. Więźniowie dostali tylko po pół bochenka chleba na drogę, a każdy, kto choć trochę ustawał w marszu, był natychmiast rozstrzeliwany. Na szczęście idąc przez Kaszuby mogli oni liczyć na pomoc miejscowej ludności. Do wyznaczonych obozów dotarło tylko 7 tys. więźniów, reszta została zabita przez eskortę lub uciekła na postojach. Obozy ewakuacyjne były umieszczone w drewnianych barakach dawnej służby pracy, zupełnie nieprzystosowanych do przyjęcia tak dużej liczby więźniów.Ci, którym udało się do nich dotrzeć, w następnych tygodniach masowo umierali na skutek wycieńczenia, głodu i chorób, a później również morderczej pracy przy kopaniu rowów strzelekich. Na początku marca wobec zbliżania się od zachodu Armii Czerwonej zarządzono ponowną ewakuację obozów, podczas której znowu masowo zabijano półżywych więźniów, a część z nich wywieziono statkami aż do północnych Niemiec, Danii i Szwecji.
Po wojnie przeprowadzono prace ekshumacyjne, których celem było przeniesienie zwłok z rozsianych po całym Pomorzu licznych mogił ofiar Marszu Śmierci na kilka cmentarzy zbiorczych. 
Jeden z nich zorganizowano na miejscu obozu w Krępie Kaszubskiej, w lasku po wschodniej stronie drogi z Lęborka do Łeby (dojście do cmentarza jest oznakowane). Zgromadzono tutaj prochy około 900 więźniów z obozów w Krępie i sąsiedniej Gęsi oraz ze zbiorowych mogił w Godętowie, 
Łęczycach i Lubowidzu.
K.K
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ